loading...
دیــــار فـــرید خـــراسان
راحله قربانی بازدید : 266 دوشنبه 01 آذر 1395 نظرات (3)

جاذبه های گردشگری ششتمد

 

پارك مهرگان :این پارک بر روي تپه‌اي به مساحت 5 هكتار در شرق شهر واقع شده

و داراي طراحي خاص و زيبايي مي‌باشد پارك مهرگان در شرق شهر ششتمد قرار

دارد . هر هفته صد ها مسافر براي گذراندن روزتعطيلشان به آنجا مي روند تا از آب و

هواي لطيف و دلچسب آن لذت ببرند.


در وسط پارك هم مجسمه شيربالدار كه عكسش روي سفال هاي كشف شده در

اطراف ششتمد پيداشده ،نصب است.


رو كتيبه اش نوشته:


و ماايرانيان سه تن بوديم


ماد  پارس   پارت


ماد به هگمتانه رفت


پارس در پرسپوليس سكني گزيد


ومن به ساسويه(سبزوار) آمدم


اينجا تفرجگاه من است


ششتمد تفرجگاه سامان پارت.* آرامگاه بیهقی از جمله جاذبه های شهر ششتمد می باشد که بنای آن توسط

آقایان جودت و سیحون طراحی شده است. دراین بنا، ديواره‌ها بر روي سه ضلع

از شش ضلع صفحه زيرين و به صورت يك در ميان احداث شده كه در ارتفاع

8 متري بهم رسيده و يك مثلث متساوي‌الاضلاع را تشكيل مي‌دهند كه اين

مثلث خود متشكل از 6مثلث متساوي‌الاضلاع مي‌باشد. جنس مصالح

بكار رفته، بتن مسلح و عادي مي‌باشد و سنگ قبر به شكل قاعده

يك هرم شش ضلعي مي‌باشد كه دقيقاً در وسط صفحه و زير

مثلث انتهايي ديواره‌ها واقع مي‌گردد.


* باغات اطراف رودخانه ششتمد، از دیگر جاذبه های طبیعی می باشد که علی رغم

کمبود شدید امکانات خدماتی، در برخی از فصول سال، از رونق خوبی برخوردار است.


* بند خاکی ششتمد که به منظور تقویت سفره های آب زیر زمینی احداث شده،

به دلیل چشم اندازهای بدیع، یکی از بهترین جاذبه های طبیعی منطقه می باشد.


* آرامگاه امامزاده شاهزاده ابوالقاسم که به فاصله 7 کیلومتر از بند خاکی ششتمد

واقع شده است.

برگرفته از كتاب ميراث فرهنگي ششتمد

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مهدي حسين پور در تاریخ 1395/11/05 و 7:38 دقیقه ارسال شده است

سلام
اگر چنانچه اطلاعات و عكسي از طبيعت ششتمد خواستيد در خدمتم
پاسخ : سلام
ممنون از لطفتون.حتما از اطلاعات شما استفاده خواهم کرد.

این نظر توسط مهدي حسين پور در تاریخ 1395/11/05 و 7:37 دقیقه ارسال شده است

شهرستان شِشْتَمَد با پهناوری تقريبي ٣٧٨٦ كيلومترمربع واقع در استان خراسان رضوی ، در جنوب سبزوار بزرگ و به مرکزیت ششتمد است. این شهر در سال ١٣٩١ در سفر سوم رئیس جمهور وقت محمود احمدی نژاد از شهرستان سبزوار جدا شد و به شهرستان ارتقا یافت و در آخرین روزهای کاری دولت دهم مصوبه ابلاغ این شهرستان به عنوان پنجمین بخش ارتقا یافته شهرستان سبزوار به تصویب هیئت دولت رسید.
گفته می‌شود در گذشته در آن درخت سنجد بسيار وجود داشته و كلمه «تمد» در لغت به معني درخت سنجد است، و نام ششتمد نیز ریشه در همین موضوع دارد.
مقدمه
ششتمد یکی از بخش ها و در آینده ای نزدیک مركز یک شهرستان خوش آب و هوا و کوه پایه ای در منطقه غرب خراسان رضوی است.
این شهرستان با جمعيتي نزديك به سي هزار نفر و در 30 کیلومتری جنوب دارالمومنین سبزوار قرار گرفته است ، به دلیل واقع شدن در دامنه شمالی کوه های مرکزی خراسان با نام کوه میش ، به لحاظ طبیعی از مناظر و تفرجگاه های ییلاقی متعددی برخوردار است که در حال حاضر یکی از قطب های گردشگری طبیعی در خطه سربداران و حتی در صورت رسیدگی و توجه مطلوب می تواند به قطب گردشگری در استان خراسان رضوی تبدیل شود
این شهرستان در غرب استان خراسان رضوی قرار دارد و از شمال و غرب با شهرستان سبزوار، از شرق با شهرستان‌های نیشابور وکاشمر و از جنوب با شهرستان بردسکن همسایه است.
به خاطر وسعت بخش ششتمد محصولات كشاورزي متعددي در اين بخش كاشت و برداشت مي شود كه مي توان به آلو ، گردو و بادام به عنوان محصولات كوهپايه هاي ششتمد ياد كرد و زعفران ، گندم ، پنبه هم در دشتهاي اين خطه توليد مي شود.
شايان ذكر است از جمعيت سي هزار نفري حال حاضر ششتمد حدود 26هزار نفر در روستاهاي اين منطقه زندگي مي كنند و جمعیت شهر ششتمد در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۲۵۳ نفر بوده و در سال ۹۰ بیش از ٤٠٠٠ نفر بوده است.
متن:
ششتمد یکی از بخش ها و در آینده ای نزدیک مركز یک شهرستان خوش آب و هوا و کوه پایه ای در منطقه غرب خراسان رضوی است.
این شهرستان که در 30 کیلومتری جنوب دارالمومنین سبزوار قرار گرفته است ، به دلیل واقع شدن در دامنه شمالی کوه های مرکزی خراسان با نام کوه میش ، به لحاظ طبیعی از مناظر و تفرجگاه های ییلاقی متعددی برخوردار است که در حال حاضر یکی از قطب های گردشگری طبیعی در خطه سربداران و حتی در صورت رسیدگی و توجه مطلوب می تواند به قطب گردشگری در استان خراسان رضوی تبدیل شود.
ششتمد به واسطه توانمندی های متعدد طبیعی و فرهنگی و تاریخی که از آن برخوردار است در سال های گذشته به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان خراسان رضوی معرفی شده است ، اما به نظر می رسد ، متأسفانه تا کنون کار خاص و موثری در رابطه با بهره برداری هرچه بهتر و بیشتر از این توانمندی های مهم در ششتمد صورت نگرفته باشد.
گفتنی است برخی روستاهای ششتمد حقیقتاً روستاهایی زیبا و ییلاقی هستند که در ایام مختلف سال به ویژه فصول گرم ، همواره پذیاری مسافران و گردشگران فراوانی از شهر سبزوار و دیگر شهرهای و نواحی اطراف هستند.

منطقه ششتمد به جز جاذبه های طبیعی ، به لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز از جاذبه های متعددی برخوردار است . وجود آرامگاه ابوالحسن علی بن زید بیهقی معروف به ابن فُندُق فرید خراسان دانشمند و نویسنده و مورخ برجسته خراسان در شهر ششتمد ، فقط یکی از این جاذبه های گردشگری فرهنگی و تاریخی است.
ابوالحسن علي بن زيد بيهقي دانشمندي كه براي اولين بار شرحي بر كتاب ارزشمند نهج البلاغه نوشته است و نام اين كتاب با ارزش معارج نهج البلاغه است.
از جمله جاذبه‌های طبیعی این شهرستان می‌توان به رودخانه ییلاقی ششتمد و پارک مهرگان به عنوان یکی از مرتفع‌ترین پارک‌های استان واقع در شرق شهر ششتمد نام برد.

از اماکن تاریخی این شهر نیز می‌توان به مخفیگاه سلجوقیان، کلاته اشتر، انبار آب سلجوقیان یا حوض مرغ، آرامگاه ابوالحسن بیهقی و همچنین با استناد به تاریخ بیهق از ابوالحسن بیهقی به محل وضوی حضرت امام جواد در سفر به مشهد اشاره کرد.
در زمینه معرفی توانمندی ها و استعدادهای فرهنگی شهرستان ششتمد باید به این نکته نیز اشاره کرد ، که این منطقه در طول تاریخ خود همواره خاستگاه تولد و پرورش شخصیت های برجسته ای بوده است که هریک به نوعی در گستره ملی ایران یا در حوزه محلی خراسان اثرگذاری های مثبت زیادی از خود برجای گذاشته اند.از جمله این شخصیت ها علاوه بر ابوالحسن زید بیهقی که در سطور بالا ذکر آن آمد ، می توان به دکتر بسکی پدر طبیعت ایران و از چهره های مشهور مدافع محیط زیست کشورمان و نیز دکتر سیدمحمد علوی مقدم استاد پیش کسوت دانشگاه های معتبر کشور و چهره ماندگار ادبیات فارسی ، اشاره کرد.
علاوه بر شخصیت های بزرگ تاریخی و فرهنگی در مقطع کنونی نیز ششتمد با پرورش تعدادی از مدیران توانمند و اثرگذار در غرب خراسان رضوی ، و حتی بعضی از مدیران بلندپایه کشوری ، به صورتی غیرمستقیم ، در حال ایفای نقشی مهم در مدیریت منطقه سبزوار بزرگ است.
شماری از مدیران و مسوولان بلندپایه ششتمدی الاصل در سبزوار بزرگ و در کشور در مقطع کنونی و گذشته عبارتند از : مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین ابراهیمی امام جمعه فقيد دارالمومنین سبزوار در دو دهه اخیر ، مهندس محمود عیدی، حسین مقصودی و دکتر طالبی شهرداران سبزوار در چندساله اخیر و نماینده فعلی مردم سبزوار ، سیدنورالله رضوی مدیراسبق فرهنگی دانشگاه حکیم سبزواری اولین دانشگاه بزرگ ومعتبر ملی در شمال شرق کشور بعد از دانشگاه فردوسی مشهد ، مدیر برتر فرهنگی دانشگاه های کشور در سال 91 و رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار ، مهندس تعصبی ، کاظم کرامت ، مهدی مقصودی ، حسن زارعی چهار تن از اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار ، رئیس اداره ثبت احوال سبزوار ، دکتر راحله احمدی(پزشک متخصص زنان) ، دکتر سیدمجتبی احمدی مدیرعامل هلال احمر استان ، دکتر علوی مقدم چهره ماندگار ، سرکار خانم دکتر معصومه فیروزی ششتمد ، سردار احمدی مقدم فرمانده اسبق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و...
اما نمي شود مطلبي نوشت و از ايثارگريهاي شهداء و جانبازان اين مرز و بوم سخني نگفت. ششتمد نيز در طول دوران دفاع مقدس نيز شهداي عزيزي را تقديم انقلاب اسلامي كرده است كه مي توان به سرداران و نام آوران شهيد حاج محمود اصغر نيا ، غلامرضا پروانه ، مجيد صباغ طزرقي ، سيداحمد علوي ، حسن شاد و... اشاره كرد.

اما يكي ديگر از افتخارات بارز و شاخص ششتمد شهيد والامقام احمد نظيف خردسال ترين شهيد استان خراسان است كه بايد ما دانش آموزان او را الگو و سرمشق خود انتخاب كنيم.
با این حال ششتمد درحال حاضر به دلیل عدم دریافت توجهات کافی از جانب مردم و مسوولان دچار برخی محرومیت ها شده است که به موجب این محرومیت ها شمار زیادی از جوانان این منطقه در سال های گذشته از ششتمد به شهرهای بزرگتر نظیر سبزوار ، مشهد و تهران مهاجرت کرده اند.
حال آنکه ششتمد به لحاظ توانمندی های مختلف از چنان پتانسیل هایی برخوردار است که به راحتی می تواند به یک قطب گردشگری و شهر مهاجرپذیر در غرب خراسان تبدیل شود.
تحقق این مهم درکنار توجه مسوولان و همت خود مردم محلی ، بی شک تلاش و پیگیری مداوم اصحاب رسانه را نیز طلب می کند.
گفتاوردها
کتاب تاریخ بیهق – مصلی حضرت جواد الائمه
کتاب «سفرنامه خراسان و کرمان»
کتاب «سفرنامه خراسان و کرمان» در صفحه ١٠٨ در باره بزرگانی که در ششتمد می‌زیسته‌اند اینگونه نوشته است:
«المجتهد الربانی و الاعلم الصمدانی الاحق الاصدق و الاعدل الالیق سلالهٔ دودمان علوی خلاصهٔ افکار نبوی المنقه فی الباطن و الظاهر مجتهد الزمان جناب مستطاب حاجی میرزا محمد باقر ملقب بشریعتمدار سلمه اللّه. وی از اهالی سبزوار و لکن در صفات حمیده مشارٌ‌الیه در روزگار است. حسب نبوی و نسب علوی دارند. در سبزوار خداوند عشیره و اقوام و مالک ثروت و احشام هستند.
سائق قومند و رئیس یوم. سلسلهٔ نسب شریفشان از اینقرار است که آخر الامر بواسطه محمد بن حنفیه بامیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب سلام اللّه علیه منتهی می‌شود.
سید محمد باقر ابن مرحوم حاجی آقا محمد علی کوهمشی حکمی از بلوکات سبزوار ابن مرحوم آقا حسین که شرایع بخط او با بعضی تحقیقات دیده شده و در سبزوار در خانواده ایشان است این میر سید ولی که اهل علم و کشف و کرامات و زهد بوده و قبر او در قریهٔ «ششتمد» از دهات سبزوار است ابن میر عبد الغفور که قبر او در قریهٔ ششتمد از قراء سبزوار است و او پسر سید بزرگواری است که او هم از سبزوار بقریهٔ ششتمد رفته بجهت رسیدگی باملاک خود آنجا ساکن شده است …
….. از آن جمله ده زمین و ششتمد است که من با بعضی حکّام سبزوار در این امکنه و بلوک «براکوه» و بلوک «طبس» و بلوک «کراب» بر وزن ضراب و بلوک «تکاب» بر وزن تباب و قریهٔ جلنبادان  که موسوم به «بلند یاران» است به ییلاق آمده و شب‌ها در ده زمین و ششتمد بخوشی گذرانیده‌ایم.
ششتمد بعد از دو شین تاء مفتوحه دارد مخفف شش تا مدّ می‌باشد. شش دره و ماهور کوچک در اینجا است که از آنها آب می‌گذرد و شش تّل دراز برآمده فی‌مابین این دره‌ها امتداد دارد که در روی هر تلّی ده بیست خانوار ساخته، رعایا در آن خانه‌ها مسکن دارند. باینجهت این قریه به شش تا مد موسوم شده و آنرا مخفف کرده ششتمد گویند.»پاسخ : باتشکر از اطلاعات کامل ودقیق شما.

این نظر توسط zahra در تاریخ 1395/11/02 و 15:12 دقیقه ارسال شده است

آپم
پاسخ : حتما میام


کد امنیتی رفرش
گالری
رودخانه ششتمد
پارک مهرگان
درباره ما
Profile Pic
ششتمد شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر مرکز بخش ششتمد در شهرستان سبزوار است.در این وبلاگ سعی می کنم به معرفی زادگاهم،ششتمد بپردازم. خواهشمندم نظرات وپیشنهادات خود را با من درمیان بگذارید.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • گالری تصاویر ششتمد

  اسلایدشو

  معرفی کتاب
  ابزار های ارتباطی
  تماس با ما

  طبیعت

  RoozGozar.com | آیکن فانتزی گل و طبیعت

  RoozGozar.com | آیکن فانتزی گل و طبیعت

  RoozGozar.com | آیکن فانتزی گل و طبیعت

  RoozGozar.com | آیکن فانتزی گل و طبیعت

  RoozGozar.com | آیکن فانتزی گل و طبیعت

  ششتمد قدمگاه امام جواد(ع)
  آیه قرآن
  آمار سایت
 • کل مطالب : 46
 • کل نظرات : 35
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 24
 • آی پی دیروز : 53
 • بازدید امروز : 43
 • باردید دیروز : 140
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 292
 • بازدید ماه : 2,043
 • بازدید سال : 2,756
 • بازدید کلی : 30,450
 • لینک های مفید

  تقویم
  ایران سرای من